Archiwum 27 lipca 2015


Długoterminowe inwestycje: złoto 24 karatowe...
Autor: komputer79
Tagi: srebro   złoto   sztabki   monety bulionowe  
27 lipca 2015, 14:51

Złoto i srebro to podstawowa prawdziwa waluta rozpoznawalna od setek lat, nie podlega procedurze dewaluacji, bo istnieje niewielka ilość tego metalu i nie da się go zwielokrotnić w jakąś niezwykłą metodą. Niezależnie od tego, czy w przyszłych latach posiadanie metalu szlachetnego będzie zgodne z prawem, to tego typu rodzaj pieniądza warto posiadać. Pamiętajmy jednakże, iż nie powinno się ładować wszystkich własnych środków w złoto!

Powinniśmy się zastanowić, czy zdobyć złoto a może srebro? Wszystko jest zależne od grubości Twojego portfela, bo gdy myślimy o drobnych kwotach (do 10 000 zł), to decydujmy się na srebro, większe nabycia metali szlachetnych należy zdywersyfikować na złoto i srebro.

Srebro i złoto lokacyjne nie posiada żadnej korelacji z biżuterią (pierścionki są tak zwanym złomem metali szlachetnych mający prawdziwą wartość po etapie ich przetopienia). Rynkowa cena złota, czyli cena SPOT bywa wartością zmienną w przedziale czasowym i w czasach obecnych przedstawiana jest w dolarach.

Wśród samych fachowców od zakupu są różne opinie, gdy idzie o najpowszechniejszą na świecie złotą monetę: Krugerrand. Poza popularnością największą jej zaletą bywa trwałość (na użytkowanie, jeśli moneta taka ma być środkiem obrotowym handlu), ponieważ jest ona utwardzana dzięki dodatkowi miedzi. Jest to bilon z 22 karatowego złota, inne powyżej wymienione nazwy produkuje się z litego złota, czyli 24 karatowego. W tym miejscu powinno się zasygnalizować: cechą wspólną jest to, iż poszczególne mają jedną uncję litego złota, zatem ta z domieszką miedzi jest oczywiście cięższa od wagi 1 uncji.

Istotnych powinno być trochę parametrów, jeśli już wybraliśmy konkretny model sztabki. Fakt renomy sprzedawcy, dodatkowo czy przesyłka będzie tzw. krótkoterminowa albo "terminowa". Jako natychmiastową przyjmuje się do 5 dni roboczych - oczywiste jest, że powinni mieć zamawiany towar w magazynie w dniu kupna.

Złote sztabki bezpieczne inwnestowanie

Trzeba mieć na uwadze możliwość spotkania podróbek, z tego powodu nie należy sugerować się jedynie ceną. Jedynie renoma sprzedawcy, renoma samego  poziomu rozpoznawalności. Zakłada się, iż im mniejsza moneta, tym trudniej ją podrobić (w duże sztabki potrafią oszuści do środka wpakować wolframowe pręty cechujące się zbliżonym ciężarem właściwym do złota). Z tego powodu najlepiej nie przekraczać wagi jednej uncji. Zdecydowanie Trudniej sfałszować monetę niż złotą sztabkę.

Jak więc odpowiedni zadbać o swój kapitał? Najpierw ustalić, jaka część powinna zostać zamrożona na długi okres, resztę powinno się inwestować na różny sposób (akcje). W dalszej kolejności można podzielić budżet przeznaczony na metale szlachetne w różnych proporcjach. W ramach dywersyfikacji 10% warto ulokować w złote monety jednouncjowe, w tej sytuacji najlepiej sprawdzą się monety oznaczone jako: Wiener Philharmoniker.

Źródło: http://grzegorzdeuter.pl/jak-inwestowac-w-zloto-i-srebro-czesc-2/